معرفی نقاط گردشگری و تاریخی چهارمحال و بختیاری
تابناک چهارمحال وبختیاری- با سفر به غار یخی چما در شهرستان کوهرنگ تجربه زمستانی سرد را در روز‌های تابستان داشته باشید.
کد خبر: ۴۵۴۳۵۳
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۰ 06 July 2017

به گزارش تابناک شهرکرد، غار یخی چما یکی از نادرترین و اعجاب‌انگیزترین غار‌های استان چهارمحال و بختیاری است، قرار گرفتن این غار در دره‌‌های عمیق و انباشت حجم برف‌های چندین ساله سبب شده است تا قندیل‌‌های یخ و توده‌های عظیم برف به صورت دائمی و در تمام فصول سال باقی بمانند.

نشستن برف زمستان در تنگه‌ای صخره‌ای، زاویه تابش نور خورشید به تنگه و آب شدن برف‌ها در تابستان، باعث فرسایش قسمت پایین برف‌ها شده و به تدریج تشکیل یک غار یخی در طول گذشت صدها هزار سال را رقم زده است.

غار یخی چما در مقابل دشت چما واقع شده و شبیه تنگه‌ای بزرگ و یک انباری پربرف است که ارتفاع برف‌های آن تا ۵۰ متر نیز می‌رسد.

لایه‌های یخی این غار در فصول گرم و کم‌بارش دارای ضخامت کمی بوده و بسیار نازک و سست می‌باشند و باید از عبور بر روی آن‌ها و داخل غار اجتناب کرد.

علاوه بر این غار یخی چما به بزرگ‌ترین منبع آب شیرین ایران نیز شهرت دارد زیرا از زیر یخ‌های این غار، چشمه‌ای با آب سرد جریان یافته که در نهایت به سد کوهرنگ می‌ریزد.

وجود چنین فضای سرد و برفی، طبیعت بکر و حضور عشایر برای گردشگران و مسافران در فصل گرم تابستان می‌تواند تجربه‌ای سرد و به یاد‌ماندنی به همراه داشته باشد.

این غار با وجود اینکه یکی از بی‌نظیر‌ترین و کم‌نظیر‌ترین نقاط گردشگری کشور است به دلیل عدم سرمایه گذاری و محرومیت منطقه همچنان گمنام و بکر باقی مانده است.

نامگذاری این غار یخی به «چما» (یا چی‌ما)، از گویش بختیاری عشایر منطقه گرفته شده است.

غار یخی چما در مجاورت روستای شیخ علیخان در فاصله 25 کیلومتری چلگرد از توابع بخش مرکزی شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار