معاون وزیر علوم:
تابناک چهارمحال وبختیاری- معاون فرهنگی – اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه تنها یک نهاد علمی نیست، بلکه کار ویژه و مأموریت این نهاد فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی است و بنا بر این است که دانشجویان در این مکان زندگی کردن را بیاموزند.
کد خبر: ۵۶۲۵۵۰
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۱ 06 February 2018
به گزارش تابناک شهرکرد– غلامرضا غفاری در جشن انقلاب ویژه دانشگاهیان دانشگاه شهرکرد، ضمن گرامیداشت ایام‌الله دهه فجر، اظهار کرد: انقلاب اسلامی با شجاعت افرادی که برای پیروزی تلاش کردند، به دست آمد.
وی افزود: انقلاب اسلامی دستاوردهای بسیاری داشته و مجموعه‌های مختلف در آن صاحب نقش بودند و دانشگاهیان نیز نقش بی‌بدیلی در این تحول داشتند.
غفاری تاکید کرد: دانشگاه به عنوان یک سرمایه و یک مجموعه که همواره بر مبنای عقلانیت و هوشیاری عمل کرده است نقش فعالی در توسعه کشور دارد اما باید این نکته را نیز در نظر گرفت که برای هر تحولی باید «نقد خویشتن» انجام شود.
وی با بیان اینکه دانشگاه در عین موفقیت باید به خویشتن نقد کند، تصریح کرد: هر تحولی باید بر مبنای شرایط آن دهه تحلیل شود و نقصان‌های آن را به نقد گذاشت.
غفاری تصریح کرد: دانشگاه تنها یک نهاد علمی نیست، بلکه کار ویژه و مأموریت این نهاد فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی است و بنا بر این است که دانشجویان در این مکان زندگی کردن را بیاموزند.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه نسل چهارم دانشگاهی است که نسبت به محیط پیرامون خود احساس مسئولیت کند، گفت: شهروند مسئول، فردی مطالبه‌گر و متعهد به وظایف خود است و دانشگاه در تحقق این امر می‌تواند موثر واقع شود.
غفاری اظهار کرد: سیاست دیگر دانشگاه علاوه بر تربیت نیروی علمی، پرورش نیروی تربیتی نیز است به شکلی که دانشگاه باید دانشجوی مسئول، آگاه و ناقد تربیت کند.
وی بیان کرد: نهاد دانشگاه در فرآیند توسعه پایدار مطرح است یعنی دانشگاه به مسائل زیست محیطی حساس است و تنها در پی تربیت فارغ‌التحصیل نیست به دلیل اینکه آموزشگاه وظیفه‌اش آموزش است اما این امر برای دانشگاه زیبنده نیست.
غفاری گفت: دانشگاه موثر دانشگاهی است که در آن دانشجویان و اساتید و کارکنان با یکدیگر تعاملات صحیح و مناسب داشته باشند و اعتماد اجتماعی میان آنان وجود داشته باشد.
وی تاکید کرد: امروزه به دلیل فراگیر شدن آموزش دانشجویان آن گونه که باید جایگاه خود را نمی‌دانند.
غفاری با بیان اینکه اکنون حاکمیت مسئولیتی را عهده‌دار است اما نباید تمام مسئولیت را به عهده دولت گذاشت، اظهار کرد: شهروندان فعال که می‌خواهند عاملیت انسانی به درستی در آن‌ها شکل گیرد باید به دنبال کسب مهارت باشند.
وی ادامه داد: دانشجویان نیز باید با کسب مهارت جانبی لازم در کنار تحصیل، برای کسب شغل آینده خود تلاش کنند.
غفاری خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی اکنون در دوران بلوغ است اما این بلوغ به معنای تکامل نیست و باید اصلاح ضعف‌ها نیز در دستور کار قرار گیرد که امید است با تعامل و گفت و گو با یکدیگر بتوان شاهد موفقیت‌های بیشتر در جامعه بود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار