به منظور تکمیل طرح آمارگیری
تابناک چهارمحال وبختیاری- مدیر طیور و زنبورعسل سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: به منظور اجرای کامل طرح ملی آمارگیری کلنی های زنبور عسل، کوچ پاییزه زنبورداران از این استان به مناطق گرمسیری خوزستان، بوشهر و فارس ممنوع شد.
کد خبر: ۶۷۰۰۳۸
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۸ 20 October 2018
به گزارش تابناک شهرکرد- حسن رحمانی تعداد کلنی های زنبور عسل کوچنده استان را حدود 75 هزار کلنی برآورد و تصریح کرد: با هماهنگی نیروی انتظامی، ازخروج کلنی های زنبور عسل جلوگیری می شود.
طرح آمارگیری از کلنی های زنبور عسل از 14 مهرماه آغاز و تا 30 مهرماه جاری ادامه دارد.
وی تعداد کلنی های زنبور عسل این استان را 150 هزار کلنی اعلام کرد و افزود: به دلیل شرایط آب و هوایی مناطق گرمسیری و وجود ریزگردها، رغبت ماندگانی زنبورداران در مناطق ییلاقی بیشتر است.
مدیر طیور و زنبورعسل سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری میزان تولید عسل استان در سال گذشته را یکهزار تن ذکر کرد و گفت: با توجه به مرغوبیت و کیفیت منحصر به فرد عسل منطقه، بخشی از محصول تولیدی به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می شود.
بگفته وی با توجه به تشدید خشکسالی و کم آب شدن مناطق استقرار زنبورداران احتمال کاهش 20 درصدی تولید عسل در سال جاری دور از انتظار نیست.
رحمانی افزود: تنها 20 درصد از کلنی های عسل استان زیرپوشش صندوق بیمه قرار دارند و در ادامه تاکید کرد: نبود آشنایی با مزایای بیمه، هزینه بالای حق بیمه و پراکندگی زنبورداران علت اصلی بیمه نشدن بخش عمده ای از کندوهای عسل استان است.
بیش از یکهزار و 270 بهره بردار در بخش زنبورداری چهارمحال و بختیاری فعالیت دارند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار