اگر به استان چهارمحال و بختیاری سفر کردی و خواستی خاطرات گذشته برایت تداعی شود، حتماً سری به روستای یاسه‌چای بزن.
کد خبر: ۱۱۵۹۴۷۱
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۷ 18 March 2024

به گزارش تابناک چهارمحال و بختیاری، در ۶۰ کیلومتری شهرکرد مرکز چهارمحال و بختیاری روستایی به نام روستای یاسه‌چای قرار دارد، روستایی با قدمت ۴۰۰ ساله که اگر یک بار به این روستا سفر کنی قطعاً عاشق این روستا می‌شوی، سفرم را کوتاه می‌گویم تا بیایی و از نزدیک این همه زیبایی را ببینی، فقط برای اینکه کمی با بافت روستا آشنا شوی مطالبی کوتاه را بیان می‌کنم.

روستایی که شاید بیشتر در فیلم‌ها دیده باشی باورت نمی‌شود که چنین روستایی هم وجود داشته باشد، وقتی از نزدیک پا به این روستا می‌گذاری دلت می‌خواهد برای آرامش خاطر خودت و به دور از دود و شلوغی مدتی هم که شده آنجا زندگی کنی.

روستایی که طاق‌های ضربی، دالان‌های تاریک و معماری قدیمی آن چشم هر گردشگری را به سوی خود جلب می‌کند.

بعد از طی ۶۰ کیلومتر مسیر وارد روستای یاسه‌چای شدم، روستایی که نمی‌توان آن را به خوبی توصیف کرد، باید بیایی و از نزدیک ببینی، آرام آرام راه می‌رفتم و فقط نظاره‌گر خانه‌های روستایی شدم.

چقدر سکوت برایم دل نشین بود، البته زنان، مردان و کودکانی بودند که از کنارم رد می‌شدند و با روی خوش با یکدیگر سلام و احوالپرسی می‌کردند، یک لحظه با خود گفتم چقدر زندگی در روستا لذت بخش است، مردمانی که به دور از سر و صدا و در کمال آرامش و سکوت زندگی می‌کنند.

آرام آرام به دالان‌های تاریک روستا نزدیک می‌شدم واقعا غیر قابل تصور بود، همیشه یادم می‌آید در فیلم‌ها این نوع روستاها را می‌دیدم، شاید وقتی از نزدیک روستایی را با این بافت تاریخی ببینی با دیده‌ها و شنیده‌ها متفاوت باشد.

خانه‌های خشتی و گلی، درهای چوبی، دالان‌های تاریک که شاید با یک لامپ کم نور می‌توانستی کمی جلوتر را ببینی، جالب بود مردمی که می‌خواستند رفت و آمد کنند درب خانه‌هایشان به داخل دالان باز می‌شد.

واقعا هر چه جلوتر می‌رفتم حیرت زده‌تر می‌شدم، بعد از دالان‌های تاریک به روشنایی می‌رسیدی و نمی‌دانستی از کدام طرف بروی، هر طرف این روستا و این دالان‌ها دنیای خاص خود را داشت.

اگر تاکنون چنین روستایی را ندیدی حتماً سری به شهرستان سامان و روستای یاسه چای بزن، اطراف روستا رودخانه زاینده‌رود را می‌بینی که می‌توانی سفری خوش را در اینجا تجربه کنی، سکوت و آرامشی وصف نشدنی.

به راستی روستاگردی هم دنیای خودش را دارد، خاطرات در اینجا زنده می‌شود و به یاد گذشته می‌افتی، شاید در روستا زندگی نکرده‌ باشی اما حال و هوای گذشته برایت زنده می‌شود، مردمانی ساده، خوش قلب و بی ریا که از نزدیک با آن‌ها روبرو می‌شوی، اگر اهل روستاگردی هستی سری به روستای یاسه‌چای بزن.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار